Alüminyum Folyo

Folyo, kendi başına çok ince levha anlamına gelmektedir. Alüminyum folyo ise, %98 saflığı olan bir malzemedir. Özellikle gıdaların korunmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Piyasada farklı kalınlıkları olan alüminyum folyolar bulunmaktadır. Mutfakta daha yaygın olarak kullanılan alüminyum folyolar farklı alanlarda da kullanılabilmektedir.

Yiyeceklerin pişirilmesi esnasında kullanıldığı gibi, saklanması aşamasında da kullanılmaktadır. İnsanlar hamur işi gibi ürünlerini ilk yaptıkları aşamada tamamen tüketemeye bilmektedir. Daha sonra yemek için de alüminyum folyolarla saklamaktadırlar. Bu sayede yapılan hamur işleri bayatlamadan saklanabilmekte ve daha sonra tüketilebilmektedir. Alüminyum folyolar çok faydalı malzemeler olmakla birlikte kullanımları sırasında dikkatli olunması da gerekmektedir. 

Alüminyum Folyo Kullanım Alanları

Alüminyum folyolar sadece gıda alanında kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlar şu şekilde incelenebilmektedir;

  • Alüminyum folyoları, soğumasını istemediğiniz, içecekler için kullanabilirsiniz. Yapısı itibariyle, içeceklerin kısa sürede soğumasını engellemektedir.
  • Buhar makinesi olarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Meyve ya da sebzeleri soyduktan sonra sıcak suyun içerisine bırakın. Çıkardıktan sonra alüminyum folyoyla sarın. Böylece buhar oluşturabilirsiniz.
  • Evinizin çok fazla soğuk olduğunu düşünüyorsanız, kaloriferlerin arkasına alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Böylece evin soğumasını bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz.
  • Yıkanılan çamaşırların daha kısa sürede kurumasını sağlamak için makine içerisine, bir top alüminyum folyo atabilirsiniz. Bu şekilde kurutma işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde alüminyum folyoların farklı kullanım alanlarını da deneyebilirsiniz. 

Alüminyum Folyo Kullanırken Nelere Dikkat Edilmedir?

Çok faydalı bir malzeme olan alüminyum folyo, bazı durumlarda tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Yüksek ısıda ya da asitli yiyeceklerin sarılması amacıyla kullanılmamalıdır. Farkında olmadan yiyeceklerin zarar görmesine neden olabilirsiniz.
  • Alüminyum folyoya alternatif olarak yağlı kâğıtları da tercih edebilirsiniz. Bunların gıdalara olan zararları daha azdır. Sağlığınızı da olumsuz yönden etkilememiş olursunuz.
  • Çok fazla tuzlu ya da asitli olan yiyecekler alüminyum folyoya sarıldıktan sonra buzdolabına koyulmamalıdır. Bu da yiyeceklerden zarar görebilmenize neden olabilmektedir. Pratik kullanımı olan alüminyum folyoları, farklı kalınlık seçenekleriyle sitemizden inceleyebilirsiniz.

Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.